Katalogi:
Pszenica ozima SU BANATUS
Jęczmień hybrydowy SU HYLONA F1
Pszenica hybrydowa SU HYVEGA F1
Żyto hybrydowe SU PERSPECTIV F1
Katalog Ozimy 2022
Jęczmień ozimy JAKUBUS & ZITA
Katalog Jary 2022
Soja 2021
Niedobory składników pokarmowych Podręczny atlas
Pszenica ozima EXPO
Więcej...

Trzy nowe odmiany rejestrowe COBORU dla odmian zbóż jarych.

W styczniu 2021 dokonaliśmy rejestracji trzech zgłoszonych przez nas odmian zbóż jarych. Na posiedzeniu komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) poświęconego odmianom zbóż jarych zdecydowano o wpisaniu do Krajowego Rejestru naszych następujących odmian:

- Jęczmień jary: SCHIWAGO, odmiana typu pastewnego

- Jęczmień jary: Skytha, odmiana typu pastewnego

- Pszenica zwyczajna jara: WPB Francis odmiana A klasowa

Dlaczego rejestracja COBORUjest tak ważna dla hodowców i rolników? COBORU to instytucja zajmująca się rejestracją odmian roślin uprawnych. Jej celem jest wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie hodowli roślin i nasiennictwie oraz wdrażania postępu odmianowego do praktyki rolniczej. Do głównych zadań COBORU należy również prowadzenie badań w zakresie wartości gospodarczej odmian w celu ich rejestracji. COBORU dba więc o wysoką jakość wprowadzanych do obrotu odmian zbóż, a odmiany, które taką rejestrację uzyskały, są gwarantem wysokiego plonowania.

Biorąc pod uwagę szeroką ofertę odmian na rynku, często zastanawiacie się zapewne, jaki jęczmień jary wybrać? Na to pytanie śmiało będziemy mogli odpowiedzieć, że SCHIWAGO to idealna odmiana zboża jarego, która będzie w naszej ofercie już od przyszłego 2022 roku!

Jęczmień jary Schiwago
Jęczmień jary SCHIWAGO

Na jakie gleby i warunki szczególnie polecamy nasz jary jęczmień SCHIWAGO?

Oto kilka elementów charakterystycznej tej odmiany zboża:

- SCHIWAGO to mistrzowski plon na poziomie A1 i A2! W badaniach rejestrowych COBORU przewyższył w 2020 r. wzorzec plonowania na poziomie A1 o 1,6 dt/ha. Na poziomie A2 dokonał jeszcze większego wyczynu – plonował na poziomie wyższym o 3,4 dt/ha niż wzorzec. Wartość plonu wyniosła 70,9 dt/ha

- SCHIWAGO doskonale sprawdza się na słabych stanowiskach

- Jest odmianą bardzo odporną na choroby, takie jak mączniak prawdziwy, rdza jęczmienna czy plamistość siatkowa.

- Nadania rejestrowe COBORU potwierdziły, że jest to odmiana również optymalna dla tych hodowców, dla których liczy się wczesny zbiór. Jest do jedna z najwcześniejszych odmian wśród jęczmieni jarych.

- Masa tysiąca ziaren (MTZ) to kolejna cecha, w której SCHIWAGO deklasuje konkurencję: uzyskał on jeden z najwyższych MTZ w polskim katalogu, a jego wartość przekroczyła 50g!!! Jedynie nasz RUNNER spośród grona wszystkich odmian wzorcowych dotrzymuje kroku naszej nowej odmianie jęczmienia jarego w tej badanej kategorii.

Pełnej odpowiedzi na pytanie jak plonuje nasz jęczmień jary oczekujcie już wkrótce, dlatego zachęcamy Was do śledzenia naszego profilu na FB i naszych wpisów na stronie.


19.03.2021

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.