Katalogi
Katalog Kukurydza 2023
Kompendium uprawy Słonecznik Soja 2022
Pszenica ozima SU BANATUS
Jęczmień hybrydowy SU HYLONA F1
Pszenica hybrydowa SU HYVEGA F1
Żyto hybrydowe SU PERSPECTIV F1
Jęczmień ozimy JAKUBUS & ZITA
Katalog Jary 2022
Soja 2021
Niedobory składników pokarmowych Podręczny atlas
Pszenica ozima EXPO
Więcej...

Owies konsumpcyjny czy owies paszowy. Co wybrać? Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?

Polska wg. FAO jest jednym z największych producentów owsa na świecie. Wg. najnowszych danych (za 2019), całkowita produkcja owsa w Polsce wynosiła niemal 1,2 mln ton, plasując Polskę na 5 miejscu za takimi potentatami produkcji jak: Federacja Rosyjska, Kanada, Hiszpania oraz AUSTRALIA.

Z uwagi jednak na ekstensywne postrzeganie tej uprawy średnie plonowanie owsa w Polsce oscyluje na poziomie około 2,5 t/ha, podczas gdy u naszych zachodnich sąsiadów jest to już około 4,1 t/ha! (Niemcy) GUS/FAO*. Nie powinno więc dziwić, że m.in. z tego powodu owies traktowany jest u nas niemal wyłącznie jako zboże paszowe.

Należy podkreślić, że pomimo wizerunku jaki owies posiada w Polsce, może być to nadal bardzo atrakcyjna i dochodowa uprawa, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę jego cechy ekologiczne, agronomiczne oraz technologiczne. Mimo, że owies sam jest zbożem to spełnia znakomicie rolę „przerywacza” monokultury zbożowej, poprawiając stan fitosanitarny stanowiska. Z punktu widzenie cech agronomicznych owies znakomicie udaje się na słabszych, zimnych stanowiskach oraz przy bardzo wczesnych terminach siewu, gdzie dobrze znosi przymrozki późne. Pozwala to na właściwe rozłożenie prac w sezonie wiosennym. Owies dzięki specyficznej kombinacji białka, tłuszczu, włókna/błonnika oraz szeregu pozostałych substancji odżywczych sprawdza się również doskonale na cele konsumpcyjne.

Rynek przetwórczy szczególnie pożąda odmian, które łączą w sobie wysoką MTZ i gęstość zsypną ziarna wraz z niskim udziałem plew. Taką odmianę oferuje w niniejszym sezonie SAATEN-UNION Polska. Owies LION dzięki połączeniu powyższych cech oraz wysokiego poziomu plonowania został pozytywnie zaopiniowany i wpisany w 2018 roku przez COBORU do Krajowego Rejestru odmian w Polsce.


14.01.2021

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.